Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. 727 909 002

Krzywa Ebbinghausa, czyli jak wolniej zapominać ?

//Krzywa Ebbinghausa, czyli jak wolniej zapominać ?

Krzywa Ebbinghausa, czyli jak wolniej zapominać ?

2022-09-02T14:35:16+00:0025 sierpnia 2022|

Krzywa zapominania (krzywa Ebbinghausa) jest to wykres który przedstawia zależność pomiędzy ilością przyswajanych informacji a upływem czasu.

Autor krzywej Hermann Ebbinghaus (niemiecki psycholog) na podstawie badań dotyczących zapamiętywania materiału bezsensownego (np. bezsensownych sylab) przedstawił w jakim tempie zapominamy. Otóż, jak się okazało najwięcej zapominamy w pierwszych dniach po skończonej nauce, a wraz z upływem czasu tempo zapominania maleje.

Wyników badań nie możemy jednak generalizować na każdy materiał pamięciowy, gdyż obecnie wiemy, że emocje, skojarzenia i nadawanie sensu informacjom pełni ważną rolę w procesach pamięciowych. Natomiast, jeśli informacja jest nowa, uczeń uczy się tylko by:  „zakuć, zdać, zapomnieć” tempo zapominania jest rzeczywiście spore.

Jak sobie radzić z zapominaniem?

Z pomocą przychodzą nam powtórki. Korzystając z prawa Ebbinghausa (zależności liczby powtórek od długości materiału), wiemy, że powtórki spowalniają proces zapamiętywania, a ich liczba powinna być uzależniona od ilości zapamiętywanych informacji.

Jak powtarzać?

1. Powtórz materiał jak najszybciej po nauce;

2. Zorganizuj kilka powtórek:

I – 10 minut po skończonej nauce;

II –1 godzinę później;

III – wieczorem przed zaśnięciem;

IV- rano;

3. Głośne powtórki; mów do siebie o tym czego się nauczyłeś

4. Powtarzaj w różny sposób; zmieniaj kolejność, dorysowuj nowe skojarzenia, rysunki do notatek, dodaj nowe elementy, kolory;