Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. 727 909 002

Dlaczego wolno zapamiętujemy a szybko zapominamy ?

//Dlaczego wolno zapamiętujemy a szybko zapominamy ?

Dlaczego wolno zapamiętujemy a szybko zapominamy ?

2022-08-22T11:58:50+00:0026 lipca 2022|

       Dlaczego wolno zapamiętujemy a szybko zapominamy?

Pamięć jest jednym z podstawowych procesów psychicznych, dzięki którym człowiek gromadzi informacje i zdobywa doświadczenie. Korzystamy ze wspomnień, doświadczeń i wiedzy, którą w ciągu życia zdobyliśmy. To czego się nauczyliśmy/zapamiętaliśmy znacząco reguluje nasze zachowanie, interakcje ze światem, a nawet kształtuje nasze poglądy.

Dlaczego jednak nauka nowych treści nie przychodzi łatwo, a proces zapominania wydaje się przebiegać błyskawicznie? Odpowiedź jest bardzo prosta- nie wszystkie informacje są na tyle ważne, by było konieczne przechowywanie ich przez całe życie w naszych umysłach. Pomyśl co by było, gdybyś pamiętał każdą listę zakupów, każdy dzień, każdy numer telefonu i każde szkolne zadanie domowe? Brzmi bezsensownie!  Byłoby to nieadaptacyjne i bardzo obciążające umysł. Dlatego z pomocą przychodzą nam dwa główne systemy pamięciowe: pamięć krótkotrwała i pamięć długotrwała. Informacje ważne przez krótki okres czasu przechowywane są w pamięci krótkotrwałej,  by mogły być usunięte, gdy nie są Nam już potrzebne. Natomiast informacje istotne. z pamięci krótkotrwałej trafiają do długotrwałej i mogą w niej pozostać nawet całe życie(oczywiście w dużym uproszczeniu). Jeśli dana informacja jest istotna, związana bezpośrednio z Nami, angażuje nasze emocje (jest głębokim przeżyciem), bądź jest wielokrotnie powtarzana- trafia do pamięci długotrwałej. Masa treści szkolnych jest zapominana, gdyż nie spełnia powyższych warunków. Tylko treści szkolne powtarzane odpowiednią ilość razy, wzmocnione mnemotechnikami mają szanse trafić do pamięci długotrwałej.

Narzekamy na zapominanie, natomiast jak widać pełni ono bardzo istotną rolę. Jest procesem adaptacyjnym, który chroni nasze umysły przed przechowywaniem masy niepotrzebnych danych. Sortujemy w ten sposób informacje, umożliwiając naszemu umysłowi gromadzenie w mózgu tego, co jest dla nas ważne. Pamiętanie wszystkiego co przeżyliśmy lub czego się dowiedzieliśmy jest nieadaptacyjne. Z tego względu natura obdarzyła nas możliwością zapominania informacji, jednocześnie tworząc system niewielkiego zbiornika informacyjnego w postaci pamięci krótkotrwałej- bez której Nasze funkcjonowanie byłoby bardzo trudne.